Studio Makijażu Poznań

Od wieków kobiety poświęcają niezwykle dużo czasu i uwagi swoim oczom. Już sześćset lat temu podkreślały je stosując makijaż. Szczególną uwagę kobiety zwracały na rzęsy. Już od starożytności piękne, długie, czarne wachlarze były synonimem kobiecości. Rzęsy farbowano już w czasach starożytnych. Starożytne Egipcjanki stosowały w celu ich upiększenia mieszaninę sadzy, oliwy i białka, dzięki czemu rzęsy były przyciemnione i sztywniejsze. Zwyczaj ten przejęły Greczynki, za za nimi cała kultura śródziemnomorska.

Mascara powstała natomiast w 1913 roku, dzięki chemikowi T.L. Williamsowi, który wymieszał wazelinę z pyłem węglowym. W 1915 Williams założył słyną dziś firmę Maybelline. Jednocześnie zaczęły powstawać metody upiększania rzęs dla Pań, które nie były zadowolone z ich naturalnego wyglądu. Powstały sztuczne rzęsy, ale i zaczęto eksperymenty z bardziej trwałym przedłużaniem i zagęszczaniem rzęs. Dziś wybór metod upiększania rzęs jest spory. Od henny, tuszu, sztucznych rzęs oraz stylizacji rzęs po nowe zabiegi jak botox rzęs. Jak wybrać metodę najbardziej odpowiednią. Oto kilka naszych wskazówek
Zacznijmy od tradycyjnej henny. Henna rzęs to jeden ze sposobów podkreślania urody. Sprawia, że oczy stają się wyraźniejsze, ładnie zaznaczone. Henna to właściwie nazwa proszku służącego do barwienia skóry i włosów. Zabieg na rzęsach może być powtarzany raz na 3-4 tygodnie. Barwnik powstaje z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej. Lawsonia to krzew rosnący w gorącym klimacie, a jego liście zawierają pomarańczowoczerwony barwnik – lawson, który łączy się z keratyną zawartą we włosie, nadając mu kolor. Henna jest zabiegiem dobrze paniom znanym i najlepszym dla osób chcących bardzo delikatnego efektu. Najlepiej sprawdza się na blondynkach, nastolatkach. Ważne, aby przed zabiegiem wykonać próbę alergiczną, ponieważ henna może uczulać. Pamiętajmy też, aby przez wizytą u kosmetyczki zdjąć soczewki.

Popularnym zabiegiem upiększania rzęs jest również ich stylizacja. Może być ona stosowana aby przedłużyć lub zagęścić nasze naturalne rzęsy. Przedłużanie rzęs w Polsce ma już ponad dziesięcioletnią historię. Jako pierwsza, około roku 2005, pojawiła się u nas metoda 1:1, która została wynaleziona w Korei i dopracowana w 2004 w Hollywood przez informatyka z zawodu, Daniela Dinha. Pierwsze stosowane rzęsy były dość grube i nienaturalnie wyglądające. Miały 0,2 mm, 0,25 mm, a nawet niewyobrażalne dziś 0,3 mm grubości i były dość ciężkie. Od tego czasu wiele się zmieniło. Metoda objętościowa Volume Russian Style została stworzona dzięki Rosjankom. Natomiast eksperci firmy Secret Lashes udoskonalili ją i jako pierwsi wprowadzili dedykowaną na Polski rynek metodę objętościową. Zaczęto aplikować nie tylko jedną, czy dwie, ale i więcej rzęs rozkładając je wciąż unowocześnianymi sposobami w gęste, perfekcyjne wachlarze. Równocześnie pojawiły się stylizacje dopasowane do kształtu oka i preferencji klientki. A sposób na przytwierdzanie rzęs syntetycznych do naturalnych urósł do rangi prawdziwej nauki.

Metoda 1:1 była chronologicznie pierwszą z metod stylizacji rzęs. Polega na przyklejeniu jednej rzęsy sztucznej do jednej rzęsy naturalnej. A dla kogo metoda 1:1 jest najodpowiedniejsza? Otóż dla pań, którą szukają niewielkiego zagęszczenia rzęs, ponieważ ich rzęsy naturalne są dość gęste, ale nie są usatysfakcjonowane ich naturalnym kolorem, długością, czy podkręceniem. Ze względu na to, że w tej metodzie do jednej rzęsy naturalnej dochodzi zaledwie jedna cieniutka sztuczna, efekt jest bardzo delikatny. Paniom o rzęsach rzadkich zalecamy zatem wybór metod objętościowych, która da efekt bardziej wyrazisty. Dla pań proszących o delikatne zagęszczenie i naturalny efekt proponujemy najczęściej metoda stylizacji rzęs określana jako 2-3D. Cóż kryje się pod tym skrótem? Otóż wskazuje on liczbę rzęs syntetycznych przypadających na jedną rzęsę naturalną. A zatem w tym przypadku jest to do 2, 3 rzęs syntetycznych. Metoda pomimo widocznego zagęszczenia, daje poczucie naturalności i niesamowitej lekkości oraz niezwykły komfort noszenia. Oko staje się bardziej wyraziste i mimo przerzedzania wachlarza podczas noszenia rzęs, efekt jest bardzo długo satysfakcjonujący. Osoby, które chcą dużego zagęszczenia, proponowane są metody objętościowe 4-5D, czy 6-8D.

Modna metoda upiększania rzęs to od jakiegoś czasu laminowanie rzęs. Jego efektem jest przyciemnienie, podkręcenie, pogrubienie i uniesienie włosków, ale i ich odżywienie. Efekt utrzymuje się około miesiąca, lub nawet dłużej, w zależności od indywidualnego cyklu życia rzęs klientki. Dla kogo laminowanie rzęs jest najlepsze? Przede wszystkim dla pań, które lubią naturalny efekt. Podczas zabiegu pracujemy jedynie z tym, co dała nam natura, zatem nie możemy oczekiwać spektakularnej metamorfozy. Zabieg nie zastąpi przedłużania i zagęszczania rzęs. Najlepszy efekt osiąga się u osób, których rzęsy z natury są dość długie, ale jasne i proste. W ich wypadku podkręcenie i przyciemnienie pięknie podkreśla oko. Botox rzęs jest też idealnym rozwiązaniem dla pań, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać ze stylizacji rzęs, czy ma to związek z alergiami, czy też dyskomfortem. Zabieg nie powoduje podrażnień, a alergie na preparaty stosowane podczas laminowania są niezwykle rzadkie.

Tekst: Magdalena Kaczyńska

metody rzesy