Studio Makijażu Poznań

Planujecie jesienne porządki? Czy coś nam znów nie umknęło w tej porządkowej gonitwie? Kosmetyczka. Zaglądając do niej co dzień obiecujemy sobie, że tam również okiełznamy coraz bardziej nonszalancko panoszący się chaos. Brudne pędzelki, których oryginalny kolor trudno już odgadnąć, kosmetyki, które pamiętają czasy studenckich domówek. Dość! Czas na jesienne porządki w kosmetyczce. Oto część druga naszych porad.

 Pierwszy krok zatem wykonany. Nasze przybory do makijażu już są czyste i pachnące. Pora zatem na rachunek sumienia i przyjrzenie się dokładnie używanym kosmetykom. To kolejna czynność, którą zbyt często zdarza się miłośniczkom makijażu zaniedbywać. A przecież kosmetyki mają swoją określoną żywotność. Kosmetyki psują się, pleśnieją, tracą swoje właściwości, stabilność składników aktywnych się kończy, utleniają się, zmieniają kolor, konsystencję, zapach czy po prostu wysychają. Może to doprowadzić do przykrych niespodzianek, jak stany zapalne, alergie czy podrażnienia skóry. Są również grupy kosmetyków, których pewne składniki przy nieodpowiednim użyciu i zbyt długim przechowywaniu z bezpiecznych przekształcają się w substancje mogące mieć rakotwórcze działanie. Sprawa jest zatem poważna.

Przydatność kosmetyków po otwarciu to tzw. PAO (period after opening). Część z nich należy zużyć w przeciągu określonego czasu od otwarcia, ze względu na utlenianie i namnażanie drobnoustrojów. Zapewne niewiele pań zwróciło uwagę na widniejącą na opakowaniach małą ikonkę otwartego słoika. Informacja w jego wnętrzu liczba miesięcy (M) lub lat (Y) ważności kosmetyku po jego otwarciu. Zatem jeśli jest to 3M, kosmetyk po otwarciu należy zużyć w ciągu 3 miesięcy. Czytajcie zatem uważnie etykiety. A oto szybka ściąga o okresie przydatności niektórych z kosmetyków: tusz do rzęs ok. 3 miesięcy, podkład ok. 6 miesięcy do roku, szminka – ok. 8 miesięcy, puder, róż, cienie do powiek w kremie - 9 miesięcy, puder, róż, cienie do powiek w kamieniu – ok. 3 lata.

Inna kwestia to data przydatności kosmetyków oznaczana często skrótem „Exp.”. Bo przecież nieużywane kosmetyki również się starzeją. W przypadku kosmetyków do makijażu data ważności to zwykle od 3 lat w przypadku kosmetyków mokrych, jak tusze, do ponad 5 lat w przypadku kosmetyków suchych, takich jak cienie do powiek, róże, czy pudry sypkie i prasowane. Szybciej psują się oczywiście kosmetyki z dużą zawartością wody. Istotne jest jednak również, jak kosmetyku używamy oraz w jakich warunkach go przechowujemy. Brak higieny oraz nieodpowiednie przechowywanie zdecydowanie mogą skrócić jego przydatność do użycia. Kosmetyki należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła, czyli kaloryferów czy promieni słonecznych. Parapet okienny nie jest zatem najbardziej dla nich odpowiednią lokalizacją. Co więcej podczas użycia należy pamiętać o higienie. Niech was nie zwiedzie to, że jesteście jedynymi użytkowniczkami swoich kosmetyków. Nawet drobnoustroje, które znajdują się na co dzień w naszym otoczeniu, czy na naszej skórze mogą spowodować, że kosmetyk się zepsuje. Bakterie, pleśnie i drożdże, które trafią do kosmetyku z naszej skóry, powietrza, czy ubrania, mogą zacząć się rozwijać. Prostym sposobem na uniknięcie tego jest stosowanie szpatułek i nakładanie kosmetyków pędzelkiem. Uwaga! Nie należy jednak zanurzać brudnego pędzelka w kosmetyku. Jeśli używamy podczas malowania dłonie, zasada podstawowa: myjemy przedtem dokładnie ręce mydłem i wycieramy je czystym ręcznikiem.

A teraz mała porada od profesjonalnych wizażystek. Wiele kosmetyków można i powinno się co jakiś czas dezynfekować, nawet jeśli nie mają do nich dostępu inne poza nami osoby. Można wykonywać ten zabieg zarówno w przypadku szminek, kredek do oczu, konturówek, kosmetyków w kremie, jak i prasowanych cieni, różów, czy pudrów. Z oczywistych względów jest to niemożliwe w przypadku kosmetyków w płynie (fluidów, tuszy do rzęs, korektorów i szminek w płynie itp.) oraz sypkich (pudry sypkie, cienie sypkie, pyłki). Kosmetyki dezynfekować można spryskując je obficie alkoholem izopropylowym, lub profesjonalnym płynem do odkażania skóry, takim jak Skinsept czy AHD 1000 SKIN. Płyny te są nie uszkadza kosmetyków, ani nie zmienia ich konsystencji, ponieważ bardzo szybko parują. I co ważne, nie powodują też, że na kosmetykach prasowanych tworzy się skorupa.

Za zatem dzieła. Kosmetyczne porządki czas zacząć!

To może Wam się przydać:

1. Alkohol izopropylowy firmy Calaya w małym opakowaniu

2. Płyn do dezynfekcji skóry AHD 1000

3. Paletka do mieszania kosmetyków firmy Karaya ze szpatułką

4. Szpatułka do kosmetyków firmy Karaya

5. Bambusowy organizer z szufladką 25 x 12 cm ZELLER

Tekst: Magdalena Kaczyńska

Zdjęcia: Joanna Dorszyk, materiały prasowe, https://www.freepik.com/free-photo/overhead-view-makeup-products-white-background_3140743.htm

porzadki2 a