Studio Makijażu Poznań

Dziś w naszym rzęsowym kąciku nieco teorii dotyczącej życia naturalnych rzęs. Wiedza ta może rozwiać wiele wątpliwości, zadać kłam mitom dotyczącym szkodliwości przedłużania rzęs oraz pomóc w ich pielęgnacji.


Rzęsy naturalne prowadzą swój sekretny żywot, który zwykle umyka naszej uwadze. Te delikatne, krótkie włoski  służą ochronie oka przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz czy pot. Liczba rzęs na górnej powiece sięga od 150 do 250. Ich długość to przeciętnie 8 do 12mm. Zależy ona od indywidualnych predyspozycji organizmu, a przede wszystkim długości życia naszej rzęsy. Cykl życia rzęsy to 2 do 4 miesięcy i podzielić go można na 3 główne fazy:


1. Anagen – jest to okres wzrostu rzęsy. Komórki w mieszku włosowym dzielą się i przesuwane do góry tworzą włos. Faza ta trwa 2-3 tygodni.
2. Katagen – jest to faza spoczynku. Komórki cebulki włosa obumierają. Rzęsa jest już w pełni wykształcona i nie będzie już dłużej rosła, ale też nie wypada. Faza ta trwa około 2-3 tygodni.
3. Telogen – jest to okres końcowy. Włos jest już martwy. Na końcu fazy rzęsa wypada, wypchnięta przez nowo rosnący włos. Faza trwa około 60 dni. Następnie cykl się powtarza.

 

Autor tekstu: Magdalena Kaczyńska

Grafika: Magdalena Kaczyńska

 rzęsa

Oto nasza rzęsa zakończyła swój żywot i wypada. Jeśli zauważymy rzęsę na policzku, możemy według amerykańskiego zwyczaju zdmuchnąć ją na szczęście. Jednakże najczęściej naturalna wypadanie rzęs pozostaje dla nas niezauważalne. A przecież, tak jak codziennie zdrowy człowiek traci około 100 włosów,  tak w ciągu tego samego okresu tracimy od 1 do 3 rzęs. Przekonała się o tym niejedna właścicielka rzęs przedłużonych, szczególnie wrażliwa na utratę każdej z pięknych ozdób swojego oka. Pamiętajmy, że taki proces jest całkowicie naturalny. Rzęsy muszą wypadać, aby na ich miejsce mogły urosnąć nowe.


A jakie mogą być przyczyny zwiększonej ich utraty? Oto parę z nich: niewłaściwy, zbyt mocny demakijaż, używanie przeterminowanych produktów, niedobór składników odżywczych (zwłaszcza witaminy A, E, witamin z grupy B oraz cynku i miedzi). Poważniejsze przyczyny to: zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), stany zapalne brzegów powiek lub spojówek, łysienie plackowate, nawykowe wyrywanie rzęs. Jeśli zaobserwujemy rzęsy wypadające kępkami, z pewnością warto udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę nieprawidłowości.