Studio Makijażu Poznań

CZYM JEST MODELOWANIE?
Pewnie się zdziwicie, ale rzęsy stylizuje się w Polsce od dobrej dekady. Dawno minęły już czasy, kiedy styliści używali się 2-3 długości (czyli np. 10-11-12mm). Często pytacie na jak długich rzęsach pracujemy. Mało kto się jednak zastanawia jak krótkich rzęs się używa.


Naszym zdaniem niemal każdą stylizację powinno zaczynać się od rzęs o długości ok. 6mm, czyli mogą być to rzęsy o 5mm, a nawet 4mm, maksymalnie rozpoczynamy od 7mm. Długie rzęsy w wewnętrznych kącikach źle wyglądają oraz są niewygodne. Najczęściej pracujemy do długości ok. 11mm (częściej 10mm, niż 12mm). Są oczywiście i dłuższe rzęsy, ale większość najwyższej klasy stylistek, międzynarodowych mistrzów stylizacji rzęs na dłuższych rzęsach nie pracuje.

Dzięki rzęsom tak zróżnicowanej długości stylistka ma możliwość nie tylko nadania wachlarzowi bardziej naturalnego wyglądu, ale i dostosowania jego kształtu do naturalnego kształtu, jego odległości od brwi oraz osadzenia oka klientki. Zadaniem stylistki jest indywidualny dobór używanych rzęs sztucznych, dla uzyskania jak najlepszego efektu. Trafnie wybrana stylizacja rzęs to prawdziwa sztuka, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Może dokonać prawdziwych cudów, tuszując drobne mankamenty, otwierając oko i odejmując lat. Źle dobrany kształt wachlarza daje efekty wręcz przeciwne. Ulubiona przez klientki stylizacja zwana „kocim okiem” powoduje, ze oko wypukle jest jeszcze bardziej widoczne, a opadające kąciki, zamiast optycznie się podnieść, zyskują jeszcze bardziej smutny i ciężki wygląd.

Najbardziej uniwersalną stylizacją jest kształt naturalny, który pasuje do każdego oka. Jednakże stylizacja typu "lalka" daje najbardziej spektakularne efekty w przypadku oka dojrzałego, o opadającej powiece, czy opadających kącikach zewnętrznych. Najdłuższe rzęsy umiejscowione na środku powieki podnoszą i optycznie otwierają oko, ukrywając niedoskonałości. Jest to właśnie efekt, którego oczekują zwykle panie, proszące o "kocie oko". Ono najpiękniej prezentuje się na oku migdałowym. Pomaga również optycznie oddalić oczy blisko osadzone.

Poza długością rzęs do uzyskania żądanego kształtu stylistka może wykorzystać również kierunek przyklejanych rzęs. Dzięki temu może optycznie powiększyć, lub zmniejszyć oko, czy skorygować odległość oczu od siebie, oddalić je od siebie, lub przybliżyć, kierując rzęsy pod odpowiednim kątem w w stosunku do linii powieki.

Po wybraniu stylizacji i kierunku ustawienia rzęs i przygotowaniu oka do zabiegu, stylistka wykreśla zwykle kształt na płatku, który znajduje się pod okiem. Ten zabieg, zwany "mappingiem", pomaga niezwykle podczas pracy, podpowiadając, jakiej długości rzęsy mają się znajdować na danej części powieki. Dzięki precyzyjnemu wyznaczeniu kształtu mamy pewność, że uzyskamy żądany efekt, a wachlarze na obu oczach zachowają symetrię.

Autor tekstu: Magdalena Kaczyńska i Agnieszka Kaczmarek

Autor grafiki: Magdalena Kaczyńska

modelowanie