Studio Makijażu Poznań

Tegoroczny sezon ślubny obfitował w piękne panny młode, ale i liczne historie poprzednich, nieudanych prób, którymi niejednokrotnie dzieliły się z nami klientki. Oczywistym jest, że każdy makijażysta ma swój indywidualny styl pracy oraz malowania, a każda klientka swój własny gust i preferencje. Zatem, tak jak nie ma człowieka, którego lubiłby każdy, tak i nie ma wizażysty, który odpowiedziałby na potrzeby absolutnie każdej klientki. Jednak doświadczenie nauczyło nas, że są zasady dotyczące pracy z klientem, które powinny być niezmienne. I je chcemy Wam dziś pokrótce przedstawić.

Sam makijaż to jedynie jeden z elementów pracy makijażysty. Jej pierwszym, niezwykle istotnym elementem jest kontakt z klientem. Dlaczego pierwszym? Ponieważ zanim makijażysta zabierze się za wykonanie makeupu, już od wejścia (czasem i nawet od rozmowy telefonicznej) wykonuje swoją pracę. Czasem o całym doświadczeniu klienta decyduje już pierwsze wrażenie, a wiadomym jest, że robi się je tylko raz.

Makijażysta musi pamiętać, że wygląd jest wyrazem szacunku dla klienta. Tak jak każdy pracownik pracujący w nim bezpośrednio, musi prezentować się profesjonalnie. W wypadku makijażysty jest to nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku osoby pracującej w banku. Zawód ten jednak, jako artystyczny, daje też nieco więcej wolności. Pamiętajmy, że makijażysta reprezentuje wizerunkiem swoje własne umiejętności. Zatem poza schludnym wyglądem musi pamiętać o starannym makijażu. Może być on dość wyrazisty, charakterystyczny, choć nie wulgarny. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój, który przy zawodzie artystycznym może być znów nieco bardziej fantazyjny, ale też jednocześnie spełniać pewne normy. Jest to szczególnie ważne jeśli makijaż wykonywany jest przy tak wyjątkowej okazji jak ślub. Wtedy przecież często wizażysta zostaje uwieczniony na zdjęciach. Warto, żeby nie stał się ani głównym elementem fotografii, ani nie zepsuł jej swoim nieodpowiednim strojem. Warto też zadbać o takie szczegóły jak: manicure (dłoń z pędzlem jest często fotografowana), wysoki dekolt (aby uniknąć dyskomfortu podczas schylania się nad klientem), wyważona biżuteria (długie naszyjniki, czy duże pierścionki przeszkadzają w pracy).

Kolejnym ważnym elementem każdego spotkanie z wizażystą, a szczególnie makijażu próbnego jest rozmowa. Konsultacje mają kluczowe znaczenie dla zadowolenia klienta. Około 95% skarg spowodowana jest brakami w komunikacji w trakcie konsultacji. Najmniej udana próba makijażu ślubnego, z którą się spotkałyśmy to makijaż wykonany bez jakiejkolwiek rozmowy z panną młodą, co więcej przy zabraniu jej możliwości kontrolowania efektu w lustrze. Makijażystka wykonała makeup, który jest obecnie „najbardziej modny” i dopiero na sam koniec podała klientce lustro. Oczekiwany przez wizażystkę efekt „wow” nie nastąpił, a panna młoda w stresie szukała nowej makijażystki.

A jak wygląda próba idealna? Podczas rozmowy omawiane są elementy stylizacji ślubnej: od fryzury, poprzez suknię do dodatków. Najlepiej kiedy panna młoda przyniesie zdjęcia tych elementów oraz ewentualnych inspiracji dotyczących makijażu. Następnie podczas krótkiego wywiadu wizażysta dowiaduje się jaki efekt panna młoda chciałaby osiągnąć w dniu ślubu. Często pojawiają się tutaj style uroczystości oraz wyglądu klientki, jak romantyczny, boho, folk, hollywoodzki, vintage. Istotne jest także jakie makijaże dzienne, wieczorowe oraz okazjonalne lubi i wykonuje samodzielnie klientka, a także czego w makijażu nie lubi, w czym się nie czuje. Detale uzgadnia się w trakcie wykonywania makijażu. Klienta widzi się przez cały czas, więc kontroluje etapy, w których powstaje jej ślubny makijaż. Panna młoda powinna wyjść z próby pewna, że tak właśnie chce wyglądać w dniu ślubu. Próba jest niezbędna, by sprawdzić trwałość i jakość makijażu, dopasowanie go do gustu klientki oraz zgranie kosmetyków ze skórą. Pod koniec wykonywane są zdjęcia makijażu oraz użytych kosmetyków. Daje również spokój często podenerwowanej w dniu ślubu pannie młodej oraz znacznie skraca czas trwania makijażu ślubnego.

Podobnie rzeczy się mają podczas jednorazowego makijażu okazyjnego, choć proces jest oczywiście nieco mniej rozbudowany. Ważny jest kontakt z klientem podczas całej usługi, szczegółowe pytania o preferencje, inspiracje oraz kontrola na każdym etapie wykonania makijażu. Jeśli klientka nie ma pewności, co do intensywności makijażu warto zacząć od delikatniejszego koloru, stopniowo go wzmacniając, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Zdecydowanie łatwiej jest wzmocnić makijaż, niż ściągnąć nałożony kosmetyk.

Wiemy zatem, co powinna zawierać rozmowa z makijażystką, ale przecież ważna jest również forma. Język oraz poziom głosu powinien być odpowiedni i wyrażać szacunek do klienta. Istotne jest wykorzystanie języka formalnego i oraz zwrotów grzecznościowych. Pamiętajmy, że na wrażenie klienta ma również wpływ sposób, w jaki makijażysta rozmawia ze swoimi współpracownikami. Nie bez znaczenia jest też komunikacja niewerbalna – ciało mówi czasem więcej niż słowa. Ważny jest nie tylko wspomniany ton głosu, ale i postawa ciała oraz uśmiech.

Podsumowując, drogi Makijażysto:

• Mów jasno w przyjemnym tonem głosu.
• Używaj zrozumiałego języka; unikaj żargonu lub wysoce technicznych terminów.
• Rozmawiaj w rozsądnym tempie, nie za szybko lub za wolno.
• Sprawdź, czy komunikacja jest zrozumiała.
• Słuchaj uważnie.
• Zadaj pytania, aby sprawdzić, czy klient Cię zrozumiał.
• Korzystaj z przyjaznego języka ciała.
• Akceptuj innych bez osądzania.
• Odpowiednio używaj humoru, aby sprawić, że klient poczuje się dobrze.
• Bądź cierpliwy i szczery. Twoje nastawienie jest bardzo wyczuwalne. Niektórych klientów nie łatwo zadowolić, ale potraktuj to jako wyzwanie nie problem. Zastanów się, jak Ty sam chciałbyś być w takiej sytuacji potraktowany. Każde nowe doświadczenie to Twój kapitał na przyszłość.

Droga Klientko:

• Przygotuj sobie przykłady preferowanego makijażu, starając się dokonać wcześniej jasnego wyboru co do stylu oraz kolorów i pamiętając, że zdjęcia, to jedynie inspiracja. Nie zawsze dobrze oddają rzeczywistość. Co więcej, każda twarz jest inna i makijażysta nie jest nigdy w stanie odtworzyć makeupu modelki 1:1.
• Sugeruj na samym początku, co lubisz w makijaż, a czego nie lubisz.
• Nie bój się pytać i wyrażać swoje uwagi na temat makijażu na każdym etapie usługi.
• Na koniec obejrzyj makijaż w świetle sztucznym i dziennym.

Tekst: Magdalena Kaczyńska i Agnieszka Kaczmarek

 

wizazysta