Studio Makijażu Poznań

Mimo to, że każda z nas ma różny typ urody, preferencje i potrzeby, w rozmowach o makijażu często pojawiają się te same pytania i wątpliwości. Zaraz po kłopotach z doborem podkładu pojawia się liczne historie problemów z aplikacją eyelinera. Zatem dziś podzielimy się z Wami szczyptą wiedzy na ten ostatni temat.


Eyeliner to kosmetyk ikona, który ma bardzo długą historię. Choć najbardziej kojarzy się nam z wizerunkami słynnych dziewczyn pinup, jego początku sięgają starożytności. Do dziś na sarkofagach faraonów możemy podziwiać mocno obrysowane na czarno oczy z linią obiegającą powieki i tworzącą przy zewnętrznym kąciku charakterystyczny "ogon". W Egipcie makijaż oczu pełnił nie tylko funkcje upiększające. Wierzono, że także odstrasza złe moce. Również w Indiach malowanie oczu wychodziło dalej poza kwestie estetyczne. Stosowany nadal kajal zdobił i do dziś zdobi oczy kobiet, mężczyzn i dzieci. Według tradycji  jego nadrzędną funkcją jest ochrona przed chorobami oczu. Choć wierzono również w jego moc zmniejsza intensywność oślepiających promieni słonecznych. Kosmetyk, który współcześnie nazywamy eyelinerem powstał w swojej formie w latach 60-tych XX w. 1960’s. Wtedy to stworzono eyeliner w płynie. Wraz z nim rozpoczyna się historia kociego oka. Wraz z białą linią dookoła oka stworzył charakterystyczny look kojarzony ze słynną projektantką Mary Quant.


Dziś eyeliner występuje w całej gamie odcieni i konsystencji. Mamy płynne eyelinery w kałamarzu, wygodne pisaki z różnego typu końcówkami. Mamy również eyelinery w żelu i formie kremowej, zamknięte w małych słoiczkach. Najmniej popularna forma to eyelinery w kamieniu, które używa się podobnie, jak farbki akwarelowe. Przyznać trzeba, że wciąż najpopularniejszy produkt to czarny kosmetyk w kałamarzu. W tej formie możemy znaleźć kosmetyki z cienkim pędzelkiem oraz końcówkami jak w pisaku. Miłośniczkom pędzelka polecamy Bourjois Liner Pinceau (1). Panie, które mają kłopoty z tego typu końcówką polecamy sięgnięcie po końcówkę pisakową. Tu możemy polecić dwa produkty. Pierwszy to popularny Eveline Liquid Precision Eyeliner 2000 procent (2). Produkt ten ma stosunkowo dużą trwałość, świetną konsystencję oraz sztywną, wygodną końcówkę. Wyjątkowym kosmetykiem w tej kategorii jest Turbo Liner firmy Karaja (3). Ten eyeliner ma nie tylko wyjątkową formułę, ale i aplikator. Szybko wysycha, nie rozmazuje się nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jego końcówka jest precyzyjna niczym pisak i miękka jak pędzelek.


Dobrym rozwiązaniem dla początkujących w kwestii kreski pań jest eyeliner w formie pisaka. Sztywna, solidna końcówka ułatwia i przyspiesza aplikację. Tu wysokie noty zbiera Maybelline Master Precise Liquid Eyeliner (4) przede wszystkim ze względu na gładką i przyjemną aplikację. Ciekawy produkt to Signature Eyemarker firmy Kiko Milano, którego końcówka jest płaska jak marker i dla wielu pań może być dużym ułatwieniem.


Eyeliner w formie kremowej to inny sposób na kłopoty z kosmetykiem, który odmawia współpracy. Gęsta formuła może zmienić sposób patrzenia na żmudne wykonywanie precyzyjnych linii. Godnym polecenia produktem z tej kategorii jest liner Smokey 3D firmy Karaja (5). Kosmetyk ma wyjątkowo aksamitną konsystencję, która powoduje, że aplikacja jest bardzo łatwa. Co więcej szybko się wchłania, nie rozmazuje i jest odporny na wodę. Dodatkowo otrzymujemy znakomity mini pędzel o ściętej końcówce, który znacznie ułatwia pracę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ sekretem w tej linii eyelinerów jest również dobrze dobrany pędzelek.


Tradycyjnie do rysowania kresek używa się ultra cienkiego, długiego pędzelka, prostego, który potrafi sprawić użytkowniczkom nie lada kłopot. Problem z ustawieniem dłoni pod odpowiednim kątem, rozwarstwianie, nierówna linia... Na to wszystko można znaleźć rozwiązanie, dobierając pasujący do naszych potrzeb pędzelek. Pierwsze rozwiązanie to cienki pędzelek o tradycyjnym kształcie, którego skuwka jest wygięta na kształt bumeranga. Przykładem jest tu do pędzelek do rysowania kresek nr 790 polskiej firmy Maestro (6). Pędzel wykonany jest z włosia syntetycznego typu "SABLINSKY" (imitacja czerwonej kuny). Warto wypróbować również narzędzi o końcówce innego kształtu, np. skośnego, szerokiego pędzelka Zoeva 317 Wing Liner (7), czy płaskiego, prostego Nanshy Flat Definer Black (8).

Tekst: Magdalena Kaczyńska

Makijaż/fryzura: Agnieszka Kaczmarek/ Studio Szminka Paznokcie: Jagoda Uczułka/ Studio Szminka Foto: Klaudyna Młynarska Modelka: Natalia Kozanecka Stylizacja:Julia Sidorowicz

 

eyeliner cz 1